Start Trening Trening a zdrowie - ochrona dłoni i nadgarstków
Trening a zdrowie - ochrona dłoni i nadgarstków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 03 Październik 2007 09:00

 


Ochrona dłoni i nadgarstków


 

Dłoń człowieka składa się z 27 drobnych kości. W trakcie uderzeń pięścią, w kontaktowych sportach walki, wszystkie jej struktury narażone są na różnego rodzaju urazy (stłuczenia kostek powierzchni seiken, skręcenia nadgarstka).
W celu zapobieżenia takim bolesnym urazom stosuje się bandażowanie (wiązanie) dłoni bandażami lub specjalnymi taśmami. Oprócz wspomagania rękawic ma za zadanie także wzmacniać więzadła, kości i mięśnie w pięści. Dzięki temu pięść staje się solidną i wytrzymałą powierzchnią uderzeniową odporną na dużą siłę uderzenia.

Wiązanie rąk należy stosować zarówno do walki i sparingów, jak również do treningu na przyrządach (worki, tarcze) gdzie uderza się w twarde powierzchnie. Prawdopodobieństwo urazu dłoni w obu przypadkach jest jednakowe.

Wykonanie wiązania w sposób prawidłowy jest bardzo ważne, jak nie najważniejsze. Jest to klucz do unikania kontuzji tej części ciała. Wiązanie powinno być dobrze dopasowane, nie powinno posiadać luzu, ale też nie powinno mocno ściskać dłoni. Najważniejszą częścią wiązania jest krzyżowanie bandaża nad zewnętrzną, górną powierzchnią dłoni.
Pełne obandażowanie powinno zawierać następujące elementy:

  • zabezpieczenie nagarstka - 2-3 owinięć,
  • zabezpieczenie kciuka - 1-2 owinięć,
  • zabezpieczenie górnej powierzchni dłoni - 1-2 krzyżowań,
  • zabezpieczenie kości seiken - najpierw 2 lub więcej owinięć, potem przełożenie taśmy między palcami (mały i serdecznym, serdecznym i środkowym, środkowym i wskazującym) i ponownie 1-2 owinięć.


Kolejność wykonania powyższcych elementów (szczególnie zabezpieczenie kciuka) może być różna, różna może być też liczba wykonanych owinięć. Jest to uzależnione m.in. od zastosowanej taśmy (długość), wielkości dłoni i rodzaju treningu (sparing, praca na worku).

Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia wskazane jest, aby prawidłowe wiązanie dłoni osobie początkującej zademonstrował ekspert.

 

Rodzaje i długości taśm do wiązania dłoni

Taśmy do bandażowania dłoni typowo wykonane są z materiału bawełnianego, który oddycha i dostarcza odpowiedniej elastyczności w celu dobrego dopasowania ich do dłoni. Większość taśm bandażujacych wykonywana jest z wygodnym zapięciem na rzepy (Velcro) w celu ułatwienia samobandażowania się przez ćwiczącego.

Długość taśmy do wiązania powinna wystarczyć na pokrycie dłoni, kostek i nadgarstków. Stąd zalecane długości taśm do bandażowania są następujące:

  • dłoń mała (juniorzy) - 120 cali (3,05 m),
  • dłoń średnia do dużej - 170 (4,32 m) do 180 (4,57 m) cali, 180 cali to długość najczęściej wymieniana.


Przykładowe prezentacje sposóbów wiązań

 


Materiał zebrał i opracował
Arkadiusz Pieczykolan
Wersja 1.1
10.03.2007 r.

Zmieniony: Środa, 14 Styczeń 2009 10:27